ميرزا جبار اظهري

مرحوم ميرزا جبار اظهري فرزندكربلايي علي اكبر سرابي در سراب به دنيا آمد و در تاريخ اول آبان ماه 1341 (هـ ش) دار فاني كرده است. آرامگاه او در قبرستان معروف به امام زاده در خارج از محوطه حياط امام زاده در مدخل درب

غربي در پاي ديوار بدون سنگ قبر، قرار دارد.اظهري يكي از منقدين و مصلحين جامعه خويش به شمار مي آيد، او با طبع شعري كه داشته در برابر ظاهر اهل ريا و تزوير ساكت ننشسته و در قالب طنز موزون به نقد واقعيات زندگي و مسائل اجتماعي جامعه ي خويش پرداخته وخواهد مردم با انديشه اي نو در مسير دست يافتن به زندگي نيكوترگام بردارند.دفتر شعري به نام «آينه انتقاد» از او به جاست كه در مقدمه ي كوتاهي كه بر آن نوشته غرض از تنظيم اين ادبيات راكه به زبان محلي سروده شده، تنوير افكار و تربيت اخلاق اجتماعي، بيان داشته است.

ابياتي از اين مجموعه با عنوان (ريورتاژ) يا (نماي سراب) را مي خوانيم:

اي عاشق اولان كشور ايرانه سرابلي

آماج اولونان تهمت و بهتانه سرابلي

مشروطه قيامنده ويروبسن نچه قربان

عباس حسين قاره كيمي شانلي رجب خات

قانون هدفي قلبده محبوبه سي ايران

بدگونده قويان جانني ميدانه سرابلي

مرحوم اظهري، سواد را از مكتب خانه هاي قديمي سراب كسب كرده در مسائل ديني و مذهبي اعتقاد و پاي بندي آگاهانه داشته، به سرورآزادگان حسين بن علي (ع) ارادت خاصي داشته و درمناقب و مراثي آن حضرت شعري سروده است.

اشعار مرحوم اظهري در اين زمينه در مجموعه مراثي تركي «انتك آل » موجود است.

وي از افراد سرشناس مشروطه خواه و در ميان هم شهري هايش به « جبار جمهور» معروف بوده است.

او علاوه بر هنر شاعري در نقاشي نيز دستي نازك داشت و تابلوهاي نفيس و قيمتي او در بسياري از خانه ها يافت مي شود.

خانم زهره اظهري، استاد هنرمند و نقاش با ذوق، كه هم اكنون در اين حرفه مشغول هنرآموزي به جوانان مستعد شهرمان مي باشند، بي شك اين موهبت الهي را از پدر بزرگشان مرحوم ميرزا جبار به يادگار دارند.

جا دارد يادي از اكبر اظهري، فرزند مرحوم ميرزا جبار، داشته باشيم، خوشبختانه ايشان در حال حاضر در قيد حياتند و دركارهاي فرهنگي و ادبي فعاليت دارند كه به تازگي مجموعه شعري به نام « عؤمر بستاني » از ايشان منتشر شده؛ در وصف علي (ع) گويد:

به بلنداي جالان نام علي است        دور گردون همه اش رام علي است

اصل عدل، شرف، عزت را          نقطهي اول و اتمام علي است

بر الف ليل فضيلت دارد              ليله القدر همانا شام علي است

مشاهیر و مفاخر شهرستان سراب - آذربایجان شرقی

مردم شهرستان سراب به مباحثه و شعر و شاعري علاقه خاصي معطوف مي دارند و اگر اوقات فراغتي پيدا كنند محفلي تدارك ديده و به مشاعره و تفسير مي پردازند بطوري كه اگر با يكي از اهل اين فن همراه باشي يا خود شعر گويد ، يا شعر شاعر ديگري را نقد و بررسي ميكند. روي همين اصل در شهرستان سراب شعرا زياد به پا خاسته اند و به خاطر ارادت خاص به اهل بيت عصمت و طهارت بيشتر شعرهايشان به مرائي و مداحي اهل بيت پيامبر و معصومين (ع) است .