درباره ی روستای اسماعیل آباد

اسماعیل آباد (یووورچی) روستایی است در ارتفاعات جنوبی شربیان. روستاهای دیگری مثل برنج آباد و لنجووان نیز در این منطقه می باشد.

این روستا در دره ای است که سه طرف آن کوه مس باشد و تنها از سمت شمالی با جاده ای تقریباً به طول سه کیلومتر که نصف آن آسفالت و نصف دیگر خاکی است اما ظرفیت گذر دو ماشین (روبرو) را داشته و تقریباً آماده آسفالت است.

اطراف روستا را درخت میوه (آلو، سیب، سنجد و...) و غیر میوه، فرا گرفته است. همچنین پای درختان، بوته های گل «رز» فراوان وجود دارد.

 مردم این منطقه به کار کشاورزی، دام پروری، قالی بافی و زنبورداری مشغول هستند.

آب و هوای این قسمت کمی خنک تر از شربیان است، تابستان آن به طوری است که نیازی به استفاده از کولر وجود ندارد.

عامل مهم توجه مسافران تابستانی به این منطقه، چشمه خنک و گازدار معروف آن است که اهل منطقه آن را «آب یووورچی»، «یووورچی سویی» می خوانند. مردم منطقه و مسافرانی که از تهران و کرج و شهرهای دیگر در این منطقه حضور دارند، در تابستان جهت آب تنی در چشمه معدنی و استفاده از طبیعت زیبای آن به این روستا می آیند.

آب چشمه مورد نظر، به گفته اهالی، خاصیت درمانی داشته و برای برخی ناراحتیهای پوستی مفید است که شاید به دلیل وجود گاز گوگرد در آن می باشد.

از آب چشمه گاز گوگرد به طور محسوس متصاعد می شود به طوری که اگر شخص مدت زمان زیادی را در آب باشد با مشکل تنفسی موقت روبرو می شود

اطراف چشمه کاملاً طبیعی و بکر و دست نخورده است و هیچ بنایی توسط انسان اطراف آن وجود ندارد و تنها چند سنگ بزرگ (در اندازه های طول و عرض و ارتفاع 2.5 تا 3 متر) اطراف آن را احاطه کرده و آن را طوری پوشش داده که آب چشمه از دور معلوم نمی باشد